Akademia Zdrowego Przedszkolaka – ciąg dalszy

Zabawy ruchowe na niepogodę w domu

Znalezione obrazy dla zapytania dzieci bawiące się

„W czasie deszczu dzieci się nudzą”, brzmi znany tekst piosenki. A dzieci, które się nudzą w domu, zaczynają być niegrzeczne lub wymyślają sobie zajęcia nie zawsze akceptowane przez dorosłych. Lepiej, więc mieć w zanadrzu kilka pomysłów na zabawy ruchowe na niepogodę, które mogą rozładować w sposób kontrolowany niespożyte pokłady dziecięcej energii.

 Z różnych domowych przedmiotów ustawiamy (bezpieczny!) tor przeszkód tak, aby podczas jego pokonywania dziecko musiało na przykład: obiec siedzącego misia, przeczołgać się pod krzesełkiem, przejść nad pufą, pozbierać klocki, ubrać się w sweter itd. Koniecznie mierzymy czas potrzebny na pokonanie trasy i wykonanie zadań! W takie zabawy ruchowe najlepiej bawić się, gdy w domu jest kilkoro dzieci inaczej element rywalizacji musi zastąpić stoper, chyba, że z dzieckiem może bawić się dorosły.

Dziecko może poruszać się tylko wtedy, gdy dorosły stoi odwrócony do niego plecami. Gdy odwraca się do dziecka twarzą, musi ono zastygnąć w bezruchu, udając figurę. Na początku tej zabawy ruchowej, musimy ustalić, że wygrywa ten, kto dotknie prowadzącego zabawę czy na przykład dojdzie do ściany, przy której on stoi.

Jeden z uczestników zabawy wychodzi z pomieszczenia. W tym czasie reszta przestawia krzesło, przekrzywia obraz czy zasuwa żaluzje itp. Po powrocie informujemy wykonującego zadanie, ile zmian w pokoju ma odnaleźć. Z maluchem, najlepiej bawić się w tę grę w domu, gdzie dziecko dobrze zna otoczenie, przedmioty i ich ułożenie.

Ten, kto posiada magiczny przedmiot (może nim być kamień czy kulka z folii po czekoladzie) może wydawać innym polecenia; stań na jednej nodze, zrób przysiad, dotknij czołem kolana, zawiąż but itd. Po wykonaniu polecenia, uczestnik zabawy przekazuje magiczny przedmiot następnej osobie. W tę zabawę ruchową można bawić się zarówno w domu, przedszkolu na przyjęciu urodzinowym czy na podwórku.

Dzieci, zwłaszcza te małe, lubią tańczyć i śpiewać. Zabawy ruchowe przy muzyce to dobry pomysł nie tylko na niepogodę. Każdy z nas bawił się w kółko graniaste, talarek czy labado. Układ ruchowy możemy wymyślić sami lub podejrzeć pomysły w Internecie. Na you tube znajdziemy nie tylko podkłady muzyczne do zabaw, ale i całe układy taneczne.

To doskonały pomysł na aktywną zabawę w domu. Bawić się z muzyką, można na przeróżne sposoby. Możemy na przykład biegać po pokoju w rytm słuchanej piosenki, a gdy wyłączymy ją na moment przy użyciu pilota, każdy uczestnik zabawy musi szybko usiąść na podłodze.