Jak rozmawiać z dziećmi o obecnej sytuacji?

Drodzy Rodzice!

W związku z trudną dla nas wszystkich sytuacją spowodowaną sytuacją w Ukrainie, zadajecie pytania, zadają je zapewne również Wasze dzieci. Poniżej w punktach kilka podpowiedzi, jak podejść do tematu wojny w rozmowach z dziećmi.

1. Czy rozmawiać z dziećmi o wojnie?
TAK. Jeśli nie dowie się od mamy i taty, to z pewnością powie mu o tym ktoś inny. Nawet, jeśli jest to dla Ciebie trudne, pamiętaj że unikanie tematu nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 Nie wywołuj tematu na siłę, ale uważnie słuchaj tego, co mówi samo dziecko.

2. Jak rozmawiać z dzieckiem na tak trudny temat?
Zachowaj spokój. Język powinien być dostosowany do wieku dziecka i opierać się o fakty, na które dziecko jest gotowe. Nie opowiadaj o okrucieństwach, nie pokazuj doniesień telewizyjnych i internetowych. Załóż raczej, że dziecko nie zapyta o więcej, niż jest w stanie udźwignąć, więc przekazywanie mu dodatkowych informacji może nie być dobrym pomysłem.

Powiedz, że wojna zawsze jest zła i należy robić wszystko, by wojny nie wybuchały. Zapewnij dziecko, że są inni ludzie, którzy zrobią wszystko, by nastał pokój i dbają o nasze bezpieczeństwo.

3. Jak się zachować?

Poniżej kilka dodatkowych artykułów dotyczących tego tematu:

„Psycholog radzi, jak w szkole i w domu rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie w Ukrainie” LINK

„Jak wspierać i czy rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie ” LINK