Mój przyjaciel pies

Mój przyjaciel pies

Pieski

Raz dwa pieski na podwórzu
zobaczyły kość niedużą!
Biegną do niej ile siły!
Już ją mają! Już chwyciły!
Biały piesek do czarnego
warczy: – Oddaj kość kolego!
Oddać kostkę? Nie, mój miły,
ja ją pierwszy zobaczyłem
Kłótnia toczy się zajadła.
Nagle pieskom kość upadła,
ale wówczas, patrzcie dzieci,
porwał kostkę piesek trzeci.

                                                                                                Dorota Gellner           

                                

Nos jak odcisk palca

Podobnie jak u kotów, psi nos jest unikalny i niepowtarzalny, jak wzór linii papilarnych na opuszkach palców u człowieka. Najważniejsza w budowie nosa psa jest jego wilgotność – to właśnie dzięki niej pies potrafi określić skąd dobiega dany zapach. 

Psie uszy

Nasi czworonożni przyjaciele posiadają dwa razy więcej mięśni (w porównaniu z nami), które pozwalają im poruszać uszami. Używając ich potrafią wyrazić ponad 100 emocji, które towarzyszą im w ciągu dnia. Dzięki takiej budowie ucha psy mogą też słyszeć dźwięki z odległości czterokrotnie większej niż człowiek. Psy potrafią zlokalizować dźwięk w ciągu 6 setnych sekundy od momentu, w którym się on wydobył.

Psi ogon 

ma swój własny, unikatowy język. Gdy machają ogonem w prawo to oznacza to, że są szczęśliwe. Gdy machają ogonem w lewo – są przerażone.Machanie ogonkiem nisko przy podłożu oznacza ich niepewność, a szybkie ruchy wykonywane ogonem dodatkowo przy powiększonych źrenicach mogą zwiastować agresję.

Wzrok, czyli co widzą psy?

Szczeniaczki rodzą się głuche i ślepe. Dorosłe psy widzą świat w barwach czarno-białych ale również w kolorach pochodzących od żółtego i niebieskiego. Dzięki obecności w budowie oka psa specjalnej błony odblaskowej bardzo dobrze widzą w ciemnościach.

Piesek – RYSOWANE WIERSZYKI

 

Karta pracy 3latek

Karta pracy

Karta pracy 4latek

Karta pracy

Karta pracy 5latek

Karta pracy 

Karty pracy dla 6latka

Zabawa z Czytaniem str. 4-5 (zakładka „zerówka”)

Karty Pracy do Zajęć Matematyczno-Przyrodniczych str. 46-47 (zakładka „zerówka”)

Pamiętajmy również o spędzaniu czasu na świeżym powietrzu 🙂 Jeżeli ktoś ma własne podwórko wszelakie zabawy i sporty dozwolone 😀 w innym wypadku polecamy np. spacery po lesie 🙂