Planety, które krążą wokół Słońca

Poznajcie planety: 

* Merkury – planetę najbliższą Słońca i zawsze pozostającą w jego blasku.

* Wenus – mimo, że bardziej oddalona od Słońca, to jest na niej dużo cieplej niż na Merkurym, ponieważ rozciąga się tam gęsta warstwa chmur, która zatrzymuje promieniowanie słoneczne na powierzchni planety, coraz bardziej ją nagrzewając.

* Ziemia – planeta, która wyróżnia się w układzie słonecznym, w przeciwieństwie do innych planet jest ona aktywna; podczas wybuchów i trzęsienia odświeża swoją powierzchnię.

* Mars – czerwona planeta, na której dzień trwa tyle samo co na Ziemi. Jest jedyną planetą, którą naukowcy poważnie brali pod uwagę w poszukiwaniu śladów życia organicznego, ponieważ wykryto kanały , które znajdują się na powierzchni planety (w których mogła istnieć woda).

* Jowisz – największa planeta Układu Słonecznego – większa niż wszystkie pozostałe razem wzięte, ma co najmniej 66 księżyców. Na Jowiszu panuje od setek lat potężna burza, którą nazywamy Wielką Czerwoną Plamą.

* Saturn – którego pierścienie są tak jasne i ogromne, że można je dostrzec z Ziemi.

* Uran – najdalsza planeta naszego Układu Słonecznego, którą możemy zobaczyć na niebie bez teleskopu, a która obraca się wokół własnej osi w innym kierunku niż pozostałe planety Układu Słonecznego.

* Neptun – którego smagają wiatry o największej prędkości w Układzie Słonecznym oraz nawiedzają gwałtowne burze.

 

 

UKŁAD SŁONECZNY  – prezentacja 

 

Karty Pracy 3latek

karty pracy 1

Karty Pracy 4latek

karta pracy 1    karty pracy 2

Karty Pracy 5latek

karty pracy 1     karty pracy 2 

Karty Pracy 6latek

karty pracy 1  Uzupełniające Karty Pracy str 54