Prima Aprilis!

unnamed (1)

Prima Aprilis – to się pomylisz !

Wyrzuć więc swoje żale – zrób komuś figla

i nie smuć się wcale.

Bo dziś królują tu żarty i psoty –

takie małe, nieszkodliwe,

zabawne śmieszoty.

Dzień jest to na pewno

wieeeelce wspaniały,

bo robi się wszystkim przemiłe kawały.

dreamstime_s_68525780

Prima aprilis: skąd się wzięło?

Święto kawalarzy było popularne już w średniowieczu. Skąd się wzięło? Tropy prowadzą do kilku wydarzeń, m.in. do rzymskiego święta na cześć bogini Ceres, które było obchodzone właśnie na początku kwietnia. Legendy mówią o tym, że bogini, która poszukiwała swojej zaginionej córki, została wyprowadzona w pole. Inni upatrują początków prima aprilis w micie o Demeter i Persefonie: Persefona – córka Demeter i Zeusa – została porwana przez Hadesa do jego królestwa na początku kwietnia. Demeter, która szukała córki, kierowała się echem jej głosu, co okazało się zwodnicze. Jeszcze inni wiążą ten dzień ze zmianami w kalendarzu – we Francji i Anglii nowy rok witano nie w styczniu, a w marcu lub kwietniu. Gdy w XVI w. zostało to zmienione i nadejście nowego roku zaczęto świętować 1 stycznia, wiele osób nie potrafiło pozbyć się dawnych przyzwyczajeń i nowy rok witało wiosną. A inni… uważali, że to doskonały powód do żartów.

Praca domowa dziś dla Rodziców 😉    TUTAJ

Dla Dzieci zostawiamy takie oto propozycje: