Sianie rzeżuchy

Na parapecie skrzynek bez liku,

trochę nasionek, trochę słoików.

Każdy przedszkolak sadzi i sieje,

i co dzień patrzy, co się tam dzieje.

Pilnuje, żeby nie były suche,

a potem zbiera szczypior, rzeżuchę.

Myje i sieka na kanapeczki

zdrowe roślinki z własnej grządeczki.

Wiosna to doskonała pora roku, aby rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza również możliwość obserwacji i poznania cyklu rozwojowego roślin oraz warunków potrzebnych do ich wzrostu.

Rzeżucha jest symbolem odradzającego się życia i sił witalnych. Pamiętając o tym, co należy robić, aby nam urosła, będziemy o nią dbać, aby pięknie ozdobiła nasze wielkanocne koszyczki .

Zielona łączka kiełków rzeżuchy symbolizuje zieleń wiosny, odrodzenie się przyrody po jesieni i zimie. Doskonale więc wpisuje się istotę świąt wielkanocnych, w chrześcijaństwie związanych ze zwycięstwem życia nad śmiercią, a w kulturze przede wszystkim z cyklicznością pór roku, pożegnaniem szarej zimy i powitaniem zielonej, pełnej świeżości wiosny.