Tydzień Dobrych Manier

W tym tygodniu w Przedszkolu Król Maciuś w ramach  projektu edukacyjnego będą omawiane zagadnienia dotyczące właściwych zachowań dzieci oraz przestrzegania zasad savoir – vivre’u.

 Savoir – vivre jest sztuką, której uczymy się przez całe życie.
Dlaczego więc nie zacząć tej nauki możliwie jak najszybciej już od najmłodszych lat?


W naszym przedszkolu dużą wagę przywiązujemy do zasad dobrego wychowania, które wprowadzone w jak najmłodszym wieku pomogą dzieciom funkcjonować w dalszym dorosłym życiu. Nasi podopieczni w trakcie zabaw, zajęć dydaktyczno-wychowawczych, koncertów, warsztatów, podczas spożywania posiłków uczą się i poznają zasady dobrego wychowania, zwyczaje towarzyskie i reguły grzecznościowe. Proces kształtowania nawyków kulturalnego zachowania odwołuje się do konkretnych przykładów ze świata dziecięcego, dzięki czemu zasady savoir- vivre staną się przedszkolakom bardziej zrozumiałe i bliskie.  Bardzo istotne są tutaj pomoce dydaktyczne z których korzystają nauczycielki np. literatura związaną z tym tematem (bajki, opowiadania, wiersze, poradniki)  itp.

Poprzez aktywny udział w opisanych wyżej działaniach dzieci poznają:

*ogólne zasady kulturalnego zachowania się, stają się bardziej życzliwe i koleżeńskie wobec rówieśników, a także z szacunkiem odnoszą się do osób dorosłych.

*zwroty grzecznościowe oraz właściwe formy powitania, pożegnania i pozdrowienia.

*właściwe zachowania przy stole (myjemy ręce przed posiłkami;
nie mówimy z pełnymi ustami; łokcie trzymamy blisko tułowia; do jedzenia używamy sztućców; wstając od stołu, dziękujemy za posiłek) ,umieją samodzielnie nakryć do stołu, jak i rozumieją znaczenie zwrotów: poproszę, dziękuję, smacznego i doskonale wiedzą kiedy należy ich używać.

*zasady zachowania obowiązujące w miejscach publicznych i środkach lokomocji, jak również akceptują konieczność dostosowania stroju do okazji.

Mamo! Tato! Ty również zaproś swoje dziecko do magicznego świata dobrych manier
 i pamiętaj, że przykład idzie z góry!

* Ucz dziecko czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam , smacznego i dawaj przykład w jakich sytuacjach powinny być one stosowane. Z czasem ich używanie stanie się nawykiem.

*Pomagaj dziecku dbać o codzienną higienę i wygląd. Wyjaśnij, że specjalne okazje (wizyta babci, świąteczne dni, rodzinne i przedszkolne uroczystości) powinien podkreślać odpowiedni, elegancki i uroczysty ubiór.

*Uświadamiaj dziecku, jak ważne jest bycie uprzejmym na co dzień. Okazuj radość, kiedy maluch odpowiada na pozdrowienia i stara się pierwszy powiedzieć dzień dobry na powitanie. Przy każdej okazji podkreślaj, że szczególny szacunek należy się osobom starszym – kultura wobec nich to najlepsza wizytówka dobrych manier.

*Naucz malucha, że trzeba dzielić się z innymi. Pochwal dziecko i pokaż jak bardzo cieszą cię jego zachowania, np. kiedy ustala z przedszkolakami reguły zabawy, spokojnie czeka na swoją kolej, częstuje smakołykami inne dzieci, przestrzega kolejności zabawy.

*Zwracaj uwagę na grzeczne prowadzenie rozmów telefonicznych. Naucz malucha – najlepiej podczas zabawy – prowadzenia rozmowy: zaczynamy od pozdrowienia: dzień dobry i przedstawienia się rozmówcy, a kończymy pożegnaniem.

*Przypominaj dziecku zasady właściwego zachowania się przy stole: myjemy ręce przed posiłkami; nie mówimy z pełnymi ustami; łokcie trzymamy blisko tułowia; do jedzenia używamy sztućców; wstając od stołu, dziękujemy za posiłek.

https://www.youtube.com/channel/UCnjIhzS3ZY-Jhs0aGRA2pmg

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!