Z wizytą w Australii

Ciekawostki o Australii

1. Australia jest najmniejszym kontynentem, a jednocześnie największą wyspą na świecie i szóstym pod względem wielkości krajem. Jest ponad 24 razy większa od Polski!

2. Jeśli marzy wam się długa samochodowa wycieczka jedną drogą, przyjedźcie do Australii. Highway 1, droga biegnąca wzdłuż wybrzeża, ma 14 tysięcy kilometrów i jest najdłuższą, państwową autostradą świata. W Australii znajduje się też najdłuższy płot na świecie. Dingo Fence ma 5614 km, więc jest dwukrotnie dłuższy od Muru Chińskiego.

3. Australia to jeden z najbardziej wielokulturowych krajów.  7 i pół miliona osób mieszkających w Australii, czyli niemal 30% populacji, urodziło się poza Australią — większość w Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach oraz Nowej Zelandii.

4. Fauna Australii jest unikalna. Dzięki izolacji od reszty świata rozwinęły się tu nieznane nigdzie indziej formy życia. Cztery na pięć australijskich zwierząt występuje tylko w tej części świata. Te najbardziej znane to torbacze: kangurowate, których w Australii jest więcej niż ludzi, a przez wielu uznawane są za szkodniki, koale, błędnie zwane misiami, które śpią przez większość część dnia, trawiąc niskoenergetyczne liście eukaliptusów czy żyjące w norach wombaty, których bobki mają kształt sześcianów, a zwierzęta te oznaczają nimi swoje terytorium. W Australii występują też jedyni dziobaki oraz kolczatki, przedstawiciele rodziny stekowców. Dziobaki przypominają połączenie bobra z kaczką, żyją częściowo pod wodą, częściowo na lądzie, a samce w ostrodze mają jad, którym mogą zabić małego czworonoga. Kolczatki przypominają jeże, ale nie mają z nim nic wspólnego — składają jajka, mają torbę jak kangury, a młode karmią mlekiem, które te muszą zlizywać z matczynego brzucha. Australijski atlas zwierząt jest bardzo ciekawy.

Karty pracy 3latek

karty pracy 1

Karty Pracy 4latek

karta pracy 1

Karty Pracy 5latek

karty pracy 1

Karty Pracy 6latek

Karty Pracy do zajęć matematyczno-przyrodniczych str. 49- 50