Mieszkańcy akwarium

Rybki

pierwsze-akwarium-czikczik

Pływają w morzach i oceanach, rzekach i strumieniach, jeziorach i stawach. Najmniejsze ryby – to rybki akwariowe. Kolorowe rybki pięknie wyglądają w akwarium wśród roślin wodnych, kamyków i muszelek. Ale zanim weźmiesz rybkę do domu, poznaj charakter i obyczaje ryb akwariowych. Gdy wpuścisz ją do rybek wesołych i łagodnych, będzie szczęśliwa, szybko się z nimi zaprzyjaźni. Ale gdy bezbronna, mała rybka, znajdzie się wśród ryb rozbójników, będzie jej bardzo źle. Ryby wymagają opieki. Trzeba dbać o czystość akwarium, należy umiejętnie zmieniać wodę i oczywiście, wiedzieć, co ryby jedzą. Kto twierdzi, że ryby nie mówią, jest w błędzie. Przyjrzyj się jej. Wyciągasz ją z wody, a ona się trzepocze – „Chcę do wody! Duszę się!”. Pływa powoli, przechyla się na bok- choruje. Pomóż jej. Kiedy stoisz przy akwarium, a ona żegluje w Twoją stronę – „Cześć! Jak było dziś w przedszkolu? Każdy mówi, jak umie.

Powiedzenia o rybach:
O kimś zdrowym mówi się, że jest „zdrów jak ryba”, o sprytnym, że „czuje się jak ryba w wodzie”. Człowiek ważny czy bogaty – to „gruba ryba” a człowiek bezwzględny – to „rekin”
„Nie ucz ryby pływać” – odpowiesz koledze, który chce nauczyć cię, np. dodawania, z którym świetnie sobie radzisz.

 

Film: Życie w Akwarium

 

Na dzisiaj zaplanowana praca plastyczna 🙂 Poniżej kilka przykładów tego co możecie zrobić, zapraszamy do zabawy wszystkie grupy wiekowe!

maxresdefault rybki rybki2-male rybki-w-akwarium unnamed (7)

 

Jako zadanie dodatkowe 6latki zaglądają na zakładkę „zerówka”:

 

Karty Pracy do zajęć Matematyczno – Przyrodniczych str.56-57

Karty Pracy do zajęć Konstrukcyjnych str. 43-44

 

A wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się jeszcze więcej o podwodnym świecie zapraszamy       TUTAJ 😉

 

Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej, kto może ćwiczy na swoim podwórku: przysiady, pajacyki, podskoki… kto nie może ćwiczy w domu, tylko najpierw przygotujcie sobie duuuużo miejsca 😉